Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Idesco

20 mars 2012

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av 90% av aktierna i det finska bolaget Idesco. Idesco utvecklar och säljer produkter baserade på RFID teknologi (Radio Frequency IDentification). Idesco är marknadsledare i Finland inom accesskontroll med produkter för högsäkerhets-, industri- och kommersiella fastigheter och verkar även inom områden som identifieringslösningar för industrin.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristerna Louise Markgren och Karl Hahtovirta företräder Lagercrantz Group.

Relaterat

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026