Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Idesco

20 mars 2012

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av 90% av aktierna i det finska bolaget Idesco. Idesco utvecklar och säljer produkter baserade på RFID teknologi (Radio Frequency IDentification). Idesco är marknadsledare i Finland inom accesskontroll med produkter för högsäkerhets-, industri- och kommersiella fastigheter och verkar även inom områden som identifieringslösningar för industrin.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristerna Louise Markgren och Karl Hahtovirta företräder Lagercrantz Group.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025