Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group vid förvärv av Cue Dee

10 april 2015

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i samband med förvärv av Cue Dee AB från Anicho Invest AB. Cue Dee utvecklar och säljer i första hand fästen med höga krav på hållfasthet och flexibilitet, vilka används för montering av bl.a. mobilnätsenheter i master, på tak eller på andra utsatta ställen. Bolaget har sitt huvudkontor i Robertsfors, norr om Umeå och ett dotterbolag i Kina. Cue Dee-koncernen har en årlig försäljning om cirka 180 MSEK med god lönsamhet

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Filip Öhrner och Carl Sander företräder Lagercrantz Group.

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026