Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av Wapro AB

7 juli 2017

Wapro AB utvecklar, marknadsför och försäljer innovativa produkter som hindrar och reglerar vattenflöden för att skydda fastigheter och infrastruktur mot översvämning vid stormar och vattenhöjning.

Wapros huvudkontor ligger i Karlshamn, och man har ett dotterbolag i Chicago, USA. Wapro omsätter cirka 40 MSEK med god lönsamhet och har försäljning i bland annat Europa, Nordamerika och Australien.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Kristina Ekberg tillsammans med bland andra biträdande juristerna Filip Öhrner och Manne Bergström.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025