Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group i förvärv av Vanpee i Norge och Sverige

6 juli 2012

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i samband med förvärv av samtliga aktier i Vanpee Norge AS och Vanpee AB. Vanpee-bolagen är värdeadderande distributörer inom belysningsindustrin med ledande komponentleverantören i portföljen och har en sammanlagd årlig försäljning om drygt 75 miljoner kronor. Förvärvet är beroende av godkännande från norska konkurrensverket och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Louise Markgren företräder Lagercrantz.

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026