Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group i förvärv av El-produkter AS

3 december 2013

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av det norska bolaget El-produkter AS. El-produkter designar, marknadsför och säljer främst LED-belysning inkluderande bl.a. ljus-dimensioneringsstöd. Produkterna säljs under eget varumärke till den professionella installatörsmarknaden i Norge. Bolaget har sitt huvudkontor i Ullsteinvik och har en sammanlagd årlig försäljning om cirka 50 MNOK med god lönsamhet.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Louise Markgren företräder Lagercrantz Group.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026