Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group i förvärv av El-produkter AS

3 december 2013

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av det norska bolaget El-produkter AS. El-produkter designar, marknadsför och säljer främst LED-belysning inkluderande bl.a. ljus-dimensioneringsstöd. Produkterna säljs under eget varumärke till den professionella installatörsmarknaden i Norge. Bolaget har sitt huvudkontor i Ullsteinvik och har en sammanlagd årlig försäljning om cirka 50 MNOK med god lönsamhet.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Louise Markgren företräder Lagercrantz Group.

Relaterat

Vinge biträder Turbine Capital och Almi Invest GreenTech i investering i Enairon

Turbine Capital leder en investeringsrunda på 45 MSEK i det svenska bolaget Enairon tillsammans med Almi Invest GreenTech, European Innovation Council Fund samt befintliga investerare. Enairon är ett svenskt industribolag baserat i Halmstad, som utvecklar en patenterad teknik för tryckluft baserad på vatten och gravitation riktad mot industribolag globalt där tryckluft är en central del av produktionen.
5 maj 2026

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026