Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i förvärv av Elkapsling AB

10 december 2012

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i samband med förvärv av Elkapsling AB, som utvecklar, tillverkar och säljer kapslingar som används för att skydda el- och telekom installationer med höga krav på bl.a. hållbarhet och täthet. Kunderna återfinns huvudsakligen bland svenska installationsföretag, apparatskåptillverkare, elgrossister och OEM:s. Bolaget har en sammanlagd årlig försäljning om cirka 85 MSEK med god lönsamhet.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Louise Markgren och Johan Cederblad biträder i transaktionen.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026