Uppdrag

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i förvärv av Elkapsling AB

10 december 2012

Vinge företräder Lagercrantz Group AB i samband med förvärv av Elkapsling AB, som utvecklar, tillverkar och säljer kapslingar som används för att skydda el- och telekom installationer med höga krav på bl.a. hållbarhet och täthet. Kunderna återfinns huvudsakligen bland svenska installationsföretag, apparatskåptillverkare, elgrossister och OEM:s. Bolaget har en sammanlagd årlig försäljning om cirka 85 MSEK med god lönsamhet.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Louise Markgren och Johan Cederblad biträder i transaktionen.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026