Uppdrag

Vinge företräder KLP Fastigheter vid förvärv av Radisson SAS Royal Viking Hotel i Stockholm

18 maj 2009

Vinge företräder KLP Fastigheter AB vid förvärv av fastigheten Pennfäktaren 12 i centrala Stockholm från RBS Nordisk Renting. I större delen av fastigheten inryms det femstjärniga Radisson SAS-hotellet Royal Viking Hotel.
 
KLP Fastigheter AB är ett helägt dotterbolag till det norska KLP Eiendom AS, en av Norges största fastighetsägare. KLP Eiendom AS är i sin tur helägt av KLP Forsikring, som är ett av Norges största livförsäkringsbolag.
 
Delägarna Stefan de Hevesy och Patrick Forslund tillsammans med biträdande juristen Anders Frick företräder KLP Fastigheter AB. 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025