Uppdrag

Vinge företräder kinesiska Century vid köp av MW Security

7 mars 2012

Vinge företräder kinesiska Century (Hongkong) International Co., Ltd, helägt dotterbolag till Century (Hangzhou) Co., Ltd vid köp av MW Security, en avyttring från ACAP Invest. Köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 22 MSEK. Centurys övertagande av MW Security kommer att ske snarast, dock senast den 30 april 2012. Övertagandet och tidpunkten för detta är beroende av godkännande från och administration inom kinesiska myndigheter.

MW Security utvecklar och säljer stöldskydd för detalj- och dagligvaruhandeln. Omsättningen under 2011 uppgick till 37,6 MSEK. Det kinesiska företaget Century är verksamt inom säkerhetslösningar till detaljhandeln med egen utveckling och produktion. Century har ett försäljningsnätverk med 300 distributörer i 66 länder och är noterat på Shenzhen Stock Exchange. Omsättningen uppgår till cirka 50 MUSD och koncernen har cirka 1 300 anställda.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Peter Oscarsson tillsammans med biträdande juristerna Christoffer Thalin och Susanne Samuelsson.


 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025