Uppdrag

Vinge företräder kinesiska Century vid köp av MW Security

7 mars 2012

Vinge företräder kinesiska Century (Hongkong) International Co., Ltd, helägt dotterbolag till Century (Hangzhou) Co., Ltd vid köp av MW Security, en avyttring från ACAP Invest. Köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 22 MSEK. Centurys övertagande av MW Security kommer att ske snarast, dock senast den 30 april 2012. Övertagandet och tidpunkten för detta är beroende av godkännande från och administration inom kinesiska myndigheter.

MW Security utvecklar och säljer stöldskydd för detalj- och dagligvaruhandeln. Omsättningen under 2011 uppgick till 37,6 MSEK. Det kinesiska företaget Century är verksamt inom säkerhetslösningar till detaljhandeln med egen utveckling och produktion. Century har ett försäljningsnätverk med 300 distributörer i 66 länder och är noterat på Shenzhen Stock Exchange. Omsättningen uppgår till cirka 50 MUSD och koncernen har cirka 1 300 anställda.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Peter Oscarsson tillsammans med biträdande juristerna Christoffer Thalin och Susanne Samuelsson.


 

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026