Uppdrag

Vinge företräder KF vid förvärv av Coop Sverige

20 december 2007

Vinge företräder KF vid förvärv av detaljhandelsföretaget Coop Sverige. Därmed omvandlas KF från ett renodlat ägar- och investmentbolag till en detaljhandelskoncern. De tre grundarna till Coop Norden - svenska KF, danska FDB och norska NKL - är överens om att återföra Coop Nordens detaljhandel samt grossist- och industrirörelse till de ursprungliga ägarna i Sverige, Danmark och Norge. KF-koncernen inklusive Coop Sverige och konsumentföreningarna omsätter tillsammans cirka 40 miljarder kronor och har totalt cirka 17 000 medarbetare.
 
Delägare Johan Winnerblad och Christina Kokko tillsammans med Anna Palmérus företräder KF.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026