Uppdrag

Vinge företräder KF vid förvärv av Coop Sverige

20 december 2007

Vinge företräder KF vid förvärv av detaljhandelsföretaget Coop Sverige. Därmed omvandlas KF från ett renodlat ägar- och investmentbolag till en detaljhandelskoncern. De tre grundarna till Coop Norden - svenska KF, danska FDB och norska NKL - är överens om att återföra Coop Nordens detaljhandel samt grossist- och industrirörelse till de ursprungliga ägarna i Sverige, Danmark och Norge. KF-koncernen inklusive Coop Sverige och konsumentföreningarna omsätter tillsammans cirka 40 miljarder kronor och har totalt cirka 17 000 medarbetare.
 
Delägare Johan Winnerblad och Christina Kokko tillsammans med Anna Palmérus företräder KF.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026