Uppdrag

Vinge företräder kanadensiska AP Plasman Group och dess ägare Insight Equity i samband med förvärv av Plastal Industri AB.

30 maj 2016

Plastal tillverkar formsprutade och lackade plastdetaljer till fordonsindustrin. Företaget har fyra fabriker varav två i Sverige, en i Norge och en i Belgien. Plasman Group är en leverantör av bland
annat formsprutad och lackad plast till fordonsindustrin. Koncernen har sitt säte i Windsor i Kanada och har totalt elva fabriker i Kanada, USA och Mexiko.

Vinges team bestod av Fredrik Sonander tillsammans med bland andra biträdande juristerna Amanda Winberg, Hampus Wikerstål och Frida Bäckegren och projektassistenterna Camilla Andersson och Karl-Manne Johnsson. Anna Palmerus biträdde med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026