Uppdrag

Vinge företräder John Bauer Organization AB i samband med förvärv av Kompetensutvecklingsinstitutet Sverige AB (KUI)

3 november 2010

Vinge företräder John Bauer Organization AB i samband med förvärv av Kompetensutvecklingsinstitutet Sverige AB (KUI). John Bauer Organization är ett av Sveriges ledande utbildningsföretag, med fokus på utbildning till både ungdomar och vuxna. Koncernen omfattar totalt 32 gymnasieskolor, varav John Bauergymnasiet med skolor från Ystad till Skellefteå är Sveriges största gymnasieskola. Med förvärvet av KUI etablerar John Bauer Organization ett nytt verksamhetsområde för bolagets vuxenutbildning med utbildningar inom vård och omsorg, förskola, hälsa och friskvård.

Delägare Daniel Rosvall tillsammans med bland andra biträdande juristerna Philip Watson och Oskar Belani företräder John Bauer Organization AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026