Uppdrag

Vinge företräder John Bauer Organization AB i samband med förvärv av Kompetensutvecklingsinstitutet Sverige AB (KUI)

3 november 2010

Vinge företräder John Bauer Organization AB i samband med förvärv av Kompetensutvecklingsinstitutet Sverige AB (KUI). John Bauer Organization är ett av Sveriges ledande utbildningsföretag, med fokus på utbildning till både ungdomar och vuxna. Koncernen omfattar totalt 32 gymnasieskolor, varav John Bauergymnasiet med skolor från Ystad till Skellefteå är Sveriges största gymnasieskola. Med förvärvet av KUI etablerar John Bauer Organization ett nytt verksamhetsområde för bolagets vuxenutbildning med utbildningar inom vård och omsorg, förskola, hälsa och friskvård.

Delägare Daniel Rosvall tillsammans med bland andra biträdande juristerna Philip Watson och Oskar Belani företräder John Bauer Organization AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026