Uppdrag

Vinge företräder ITV vid köp av Anna Carrfors Bråkenhielms bolag

19 maj 2008

Vinge företräder ITV vid köp av Anna Carrfors Bråkenhielms bolag Silverback. För ITV:s del är köpet en del i en tillväxtstrategi där enheten Global Content har som mål att utveckla format och distribution för att dubbla omsättningen till 2012.
 
Köpeskillingen uppgår till 5,2 miljoner pund. Utöver den direkta köpeskillingen kan även ytterligare betalning ske beroende på Silverbacks vinstprestation under tre år framöver.  Silverback kommer att vara ett helägt dotterbolag till ITV:s enhet Global Content och Anna Carrfors Bråkenhielm fortsätter som operativ vd på Silverback.
 
Vinges team bestod av Göran Nyström, Malin Leffler, Martin Hall, Claes Henriksson, Petter Elmstedt och Sofia Berg.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026