Uppdrag

Vinge företräder ITV vid köp av Anna Carrfors Bråkenhielms bolag

19 maj 2008

Vinge företräder ITV vid köp av Anna Carrfors Bråkenhielms bolag Silverback. För ITV:s del är köpet en del i en tillväxtstrategi där enheten Global Content har som mål att utveckla format och distribution för att dubbla omsättningen till 2012.
 
Köpeskillingen uppgår till 5,2 miljoner pund. Utöver den direkta köpeskillingen kan även ytterligare betalning ske beroende på Silverbacks vinstprestation under tre år framöver.  Silverback kommer att vara ett helägt dotterbolag till ITV:s enhet Global Content och Anna Carrfors Bråkenhielm fortsätter som operativ vd på Silverback.
 
Vinges team bestod av Göran Nyström, Malin Leffler, Martin Hall, Claes Henriksson, Petter Elmstedt och Sofia Berg.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026