Uppdrag

Vinge företräder Ipcom vid förvärv av Profisol

25 juni 2012

Vinge företräder belgiska Ipcom NV i förvärv av aktierna i Profisol AB, som är en svensk grossist inom teknisk isolering. Riskkapitalbolaget Waterland äger Ipcom, vars inriktning är att genom förvärv av mindre och medelstora distributörer av isolering bli en ledande företagsgrupp på den europeiska marknaden.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Louise Markgren företräder Ipcom. Biträdande juristerna Louise Brorsson Salomon och Viveka Linander biträder i finansieringen av transaktionen.

 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025