Uppdrag

Vinge företräder Investor i samband med Swedish Orphan Biovitrums företrädesemission

1 april 2011

Vinge företräder Investor AB i samband med Swedish Orphan Biovitrum ABs (”Sobi”) företrädesemission om totalt cirka 600 miljoner kronor med företrädesrätt för existerande aktieägare. Sobi är noterat på NASDAQ OMX Stockholm. Investor AB och Bo Jesper Hansen (Sobis ordförande) har förbundit sig att teckna sina respektive andelar av företrädesemissionen och resterande belopp har garanterats av Carnegie och Handelsbanken. Investor har med anledning härav erhållit dispens från Aktiemarknadsnämnden.

Ola Sandersson, Pontus Enquist och Jesper Schönbeck företräder Investor.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026