Uppdrag

Vinge företräder investerare i Lifesum AB

18 juli 2016

Vinge företräder riskkapitalbolagen Nokia Growth Partners och Draper Esprit vid investering i svenska Lifesum AB. Tillsammans med tidigare investerare tillskjuts bolaget ca 85 Mkr. Hälsoappen Lifesum grundades år 2013 och har idag över 15 miljoner användare världen över. Bolaget har sedan tidigare tagit in sammanlagt 45 Mkr i finansiering från bland annat det tyska mediebolaget Bauer.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Filip Öhrner.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026