Uppdrag

Vinge företräder Insight Venture Partners i deras deltagande i investeringsrundan om total EUR 90 000 000 i Tink AB.

20 januari 2020

Tink AB grundades i Stockholm 2012 och är en molnbaserad plattform som bland annat tillhandahåller infrastrukturen som möjliggör framtiden för finansiella tjänster.

Tinks produkter kan användas för att utveckla standalone-tjänster eller kan integreras in i existerande programm. Insight Venture Partners är ett ledande globalt venture capital och private equity bolag som investerar i teknik- och mjukvarubolag som leder förändringarna och utveckling inom sina områden.

Vinge teams bestod av Christina Kokko, Ulrich Ziche och Isabelle Jengsell.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025