Uppdrag

Vinge företräder Insight Venture Partners i deras deltagande i investeringsrundan om total EUR 90 000 000 i Tink AB.

20 januari 2020

Tink AB grundades i Stockholm 2012 och är en molnbaserad plattform som bland annat tillhandahåller infrastrukturen som möjliggör framtiden för finansiella tjänster.

Tinks produkter kan användas för att utveckla standalone-tjänster eller kan integreras in i existerande programm. Insight Venture Partners är ett ledande globalt venture capital och private equity bolag som investerar i teknik- och mjukvarubolag som leder förändringarna och utveckling inom sina områden.

Vinge teams bestod av Christina Kokko, Ulrich Ziche och Isabelle Jengsell.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025