Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden vid investering i Open Payments

26 augusti 2020

Vinge företräder Industrifonden i samband med att Industrifonden leder en såddrunda om 3 miljoner euro i fintechbolaget Open Payments.

Existerande investerare, Brightly Ventures och Luminar Ventures, deltar också i rundan. Open Payments är en av de ledande Open Banking plattformarna i Norden.

Vinges team bestod bland annat av Johan Larsson, Isabelle Jengsell, Caroline Krassén och Paulina Malmberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026