Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden vid investering i Avtal24

6 december 2012

Vinge företräder Industrifonden vid investering i Avtal24, ett bolag som erbjuder avtalsjuridik på nätet för privatpersoner och företag, både rådgivning och avtal som testamenten, gåvobrev och aktieägaravtal. Pengarna ska användas till expansion, både i Sverige och internationellt.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristen Nicolina Kindblom.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026