Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden och ACTIVE Venture Partners vid investering i Barnebys

9 oktober 2012

Vinge företräder Industrifonden och ACTIVE Venture Partners i deras investering om sammanlagt 9 miljoner kronor i Barnebys.se, en söktjänst för kvalitetsauktioner på internet. Kapitaltillskottet kommer främst att användas för internationell expansion med England som första land samt fortsatt affärsutveckling.
 
Industrifonden investerar i små och medelstora svenska företag med internationell tillväxtpotential. Fonden har tillgångar på 3,6 miljarder kr och investeringar i ett 90-tal bolag inom teknologi, cleantech, life science och industri.
 
ACTIVE Venture Partners är en Europeisk riskkapitalfond inom teknologi för företag i tillväxt- och expansionsfas. Företaget grundades 2002 och har sitt säte i Barcelona. ACTIVE förvaltar för närvarande två fonder med en total storlek på 75 miljoner euro.
 
Vinges team bestod främst av delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristen Nicolina Kindblom.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026