Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med investering i MagComp

16 oktober 2013

Industrifonden investerar 10 miljoner kr i MagComp. I emissionen på totalt 25 miljoner kr deltar också de tidigare ägarna Volvo Group Venture Capital, Sydsvensk Entreprenörfond och Nicolas Hassbjer via sitt bolag Tequity. Pengarna ska användas till internationell expansion.

MagComp AB, med säte i Eslöv, har utvecklat en unik patenterad teknik för att framställa elektromagnetiska produkter som möjliggör betydande direkta energibesparingar, lägre värmeutveckling och geometrisk frihet för kunderna.

Vinges team bestod främst av delägare Johan Larsson och biträdande juristen Alexandra Kempe.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026