Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med investering i Apica

29 juni 2011

Vinge företräder Stiftelsen Industrifonden i samband med investering om 10 miljoner kronor i Apica. Apica testar, analyserar, övervakar och förbättrar webbplatsers prestanda. I emissionen på totalt 15 miljoner kronor deltar också den befintliga investeraren KTH Chalmers Capital. Pengarna ska användas till lansering av Apicas tjänster i USA. Apica grundades 2005 och har huvudkontor i Stockholm samt försäljningskontor i Storbritannien och USA.

Johan Larsson (projektledare) bistod Industrifonden tillsammans med Tina Hård och Malin Buch. Johan Winnerblad är ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026