Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med finansieringen av Hasselblads nya kameror

11 december 2013

Industrifonden har finansierat kameratillverkaren Hasselblad med dryga 78 miljoner kr i form av ett lån med avskiljbara optioner. Pengarna ska gå till lanseringen av Hasselblads nya kameraserie och till förnyelse av det befintliga kamerasortimentet.

De nya kamerorna är på väg ut på marknaden och de två första modellerna, Lunar och Stellar, har nyligen lanserats. Eftersom de är avsedda för amatörfotografer så ligger de i ett lägre pris- och prestandasegment jämfört med Hasselblads traditionella professionella sortiment.

Hasselblads nuvarande ägare, det tysk-schweiziska riskkapitalbolaget Vorndran Mannheims Capital, har gjort stora satsningar på förnyelse och tätare modellbyten i det nuvarande H-systemet, där H5D lanserades i början av 2013.

Hasselblads tillverkning och FoU är numera helt förlagd till Göteborg där bolaget har fördubblat sin produktionskapacitet och nyanställt personal. Hasselblad är därmed åter ett huvudsakligen svenskt företag.

Vinges team består huvudsakligen av Johan Larsson och Lisa Antman.

Relaterat

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Aktiebolaget Näckström

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärvet av Aktiebolaget Näckström från Vectura Fastigheter AB. Aktiebolaget Näckströms huvudsakliga tillgångar utgörs av fastigheten Stockholm Näckström 6 (Arsenalsgatan 8) och Villa Täcka udden.
16 oktober 2025

Vinge har företrätt FAM i samband med investering i GreenIron

Vinge har företrätt FAM AB, som ägs av Wallenbergstiftelserna, i samband med investering i GreenIron H2 AB. Genom rundan reste GreenIron totalt 125 miljoner kronor i ytterligare finansiering från befintliga aktieägare, varvid FAM nu blir bolagets största ägare.
16 oktober 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Westcomp AB till Tången Industrikapital AB

Genom transaktionen förvärvar Tången cirka 91 procent av aktierna i Westcomp.
15 oktober 2025