Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med finansieringen av Hasselblads nya kameror

11 december 2013

Industrifonden har finansierat kameratillverkaren Hasselblad med dryga 78 miljoner kr i form av ett lån med avskiljbara optioner. Pengarna ska gå till lanseringen av Hasselblads nya kameraserie och till förnyelse av det befintliga kamerasortimentet.

De nya kamerorna är på väg ut på marknaden och de två första modellerna, Lunar och Stellar, har nyligen lanserats. Eftersom de är avsedda för amatörfotografer så ligger de i ett lägre pris- och prestandasegment jämfört med Hasselblads traditionella professionella sortiment.

Hasselblads nuvarande ägare, det tysk-schweiziska riskkapitalbolaget Vorndran Mannheims Capital, har gjort stora satsningar på förnyelse och tätare modellbyten i det nuvarande H-systemet, där H5D lanserades i början av 2013.

Hasselblads tillverkning och FoU är numera helt förlagd till Göteborg där bolaget har fördubblat sin produktionskapacitet och nyanställt personal. Hasselblad är därmed åter ett huvudsakligen svenskt företag.

Vinges team består huvudsakligen av Johan Larsson och Lisa Antman.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026