Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med finansieringen av Hasselblads nya kameror

11 december 2013

Industrifonden har finansierat kameratillverkaren Hasselblad med dryga 78 miljoner kr i form av ett lån med avskiljbara optioner. Pengarna ska gå till lanseringen av Hasselblads nya kameraserie och till förnyelse av det befintliga kamerasortimentet.

De nya kamerorna är på väg ut på marknaden och de två första modellerna, Lunar och Stellar, har nyligen lanserats. Eftersom de är avsedda för amatörfotografer så ligger de i ett lägre pris- och prestandasegment jämfört med Hasselblads traditionella professionella sortiment.

Hasselblads nuvarande ägare, det tysk-schweiziska riskkapitalbolaget Vorndran Mannheims Capital, har gjort stora satsningar på förnyelse och tätare modellbyten i det nuvarande H-systemet, där H5D lanserades i början av 2013.

Hasselblads tillverkning och FoU är numera helt förlagd till Göteborg där bolaget har fördubblat sin produktionskapacitet och nyanställt personal. Hasselblad är därmed åter ett huvudsakligen svenskt företag.

Vinges team består huvudsakligen av Johan Larsson och Lisa Antman.

Relaterat

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026