Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med avyttring av samtliga aktier i barnskobolaget Vincent

28 juni 2013

Vinge företräder Industrifonden i samband med avyttring av samtliga aktier i barnskobolaget Vincent Shoe Store Sweden AB, som designar och säljer en komplett kollektion av barnskor under eget varumärke. Köpare är Wonderful Times Group AB (publ), en av Nordens ledande distributörer av barnprodukter. Enligt avtalet skall förvärvet ske genom en apportemission om 18 miljoner aktier i Wonderful Times, villkorat av att en extra bolagsstämma fattar beslut om emission av betalningsaktierna. Vincent Shoe Store Sweden AB ägs idag i huvudsak av Kattvik Financial Services AB och Industrifonden, som genom affären därmed kommer att bli betydande ägare i Wonderful Times.

Från Vinge biträdde biträdande jurist Jonas Johansson. Ansvarig delägare var Johan Larsson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025