Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med avyttring av samtliga aktier i barnskobolaget Vincent

28 juni 2013

Vinge företräder Industrifonden i samband med avyttring av samtliga aktier i barnskobolaget Vincent Shoe Store Sweden AB, som designar och säljer en komplett kollektion av barnskor under eget varumärke. Köpare är Wonderful Times Group AB (publ), en av Nordens ledande distributörer av barnprodukter. Enligt avtalet skall förvärvet ske genom en apportemission om 18 miljoner aktier i Wonderful Times, villkorat av att en extra bolagsstämma fattar beslut om emission av betalningsaktierna. Vincent Shoe Store Sweden AB ägs idag i huvudsak av Kattvik Financial Services AB och Industrifonden, som genom affären därmed kommer att bli betydande ägare i Wonderful Times.

Från Vinge biträdde biträdande jurist Jonas Johansson. Ansvarig delägare var Johan Larsson.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026