Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i förvärv av Quickomat AB

19 mars 2008

Vinge företräder Stiftelsen Industrifonden som investerar 4 miljoner kr i Linköpingsföretaget Quickomat AB, som utvecklar och driver en kedja av självbetjäningsautomater där man kan köpa biljetter till bussar och tåg, till olika evenemang eller fylla på kontantkortet till mobiltelefonen.  Pengarna ska användas till Quickomats expansion i Norden.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Johan Larsson och Sara Hamilton.

Relaterat

Vinge biträder OsteoCentric i budet på Integrum

OsteoCentric Oncology and Bone Anchored Prostheses, LLC, ett dotterbolag till OsteoCentric Technologies, Inc., har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Integrum AB (publ). Erbjudandet värderar samtliga aktier i Integrum till cirka 939 miljoner kronor.
23 juli 2025

Vinge företräder Investor vid dess saminvestering i det SEK 55 miljarder offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox som leds av EQT X

Vinge företräder Investor AB (publ) (”Investor”) vid dess saminvestering i det offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox AB (publ) (”Fortnox”) som leds av EQT X tillsammans med First Kraft AB (ägt av Olof Hallrup), genom Omega II AB (”Omega II”). Fortnox erbjuder kritisk mjukvarubaserad infrastruktur för svenska små och medelstora företag och har en historik av lönsam tillväxt.
22 juli 2025

Vinge biträder Cantargia i samband med försäljning av immunologiprogrammet CAN10

Vinge biträder Cantargia AB (publ) i samband med försäljningen av IL1RAP immunologiprogrammet CAN10 i tidig klinisk fas till det japanska hälso- och läkemedelsbolaget Otsuka Pharmaceutical.
21 juli 2025