Uppdrag

Vinge företräder Ikano Retail Centres vid förvärv av handelsfastigheter i Kållered, Mölndal

19 maj 2014

Vinge företräder Ikano Retail Centres i samband med förvärv av fem handelsfastigheter i Kållered, Mölndal. Ikano Retail Centres äger, bygger och utvecklar handelsdestinationer tillsammans med IKEA i Norden och har idag 5 shoppingcenter i Sverige och Finland samt 7 volymhandelsplatser.

Anders Forkman tillsammans med bland andra Anna Edström, Emma Hakesjö och Anna Thuresson företräder Ikano Retail Centres. Mathias Lindquist biträder med miljörättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026