Uppdrag

Vinge företräder Icon Capital AS i förvärv av M2 Retail Solutions AB och Scandinavian Retail Partner Ltd

5 september 2011

Vinge företräder Icon Capital AS i samband med förvärv av M2 Retail Solutions AB och Scandinavian Retail Partner Ltd. M2 Retail Solutions AB är ett svenskt bolag som utvecklar och levererar nyckelfärdiga butikslösningar till globala aktörer och har verksamhet i Halmstad och Köpehamn samt i Hong Kong där verksamheten drivs genom Scandinavian Retail Partner Ltd.

Delägare Fredrik Sonander tillsammans med bland andra biträdande juristerna Johanna Björnum Nyström (projektledare), Patrik Gargolinski och Anna Siesing företräder Icon Capital III AS. Biträdande jurist Maria Paijkull biträder i miljörättsliga aspekter av transaktionen.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026