Uppdrag

Vinge företräder i försäljning av vård- och omsorgsföretaget Partnergruppen

30 mars 2010

Vinge företräder Grothbolagen LAECA i samband med försäljning av Partnergruppen till Svenska Specialistpsykiatrigruppen. Partnergruppen arbetar inom psykiatrisk vård/omsorg för vuxna och äldre i Skåne, Småland och Västra Götaland.

Delägare Henrik Ossborn tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford och Jonas Holmstedt företrädde säljaren.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026