Uppdrag

Vinge företräder i försäljning av vård- och omsorgsföretaget Partnergruppen

30 mars 2010

Vinge företräder Grothbolagen LAECA i samband med försäljning av Partnergruppen till Svenska Specialistpsykiatrigruppen. Partnergruppen arbetar inom psykiatrisk vård/omsorg för vuxna och äldre i Skåne, Småland och Västra Götaland.

Delägare Henrik Ossborn tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford och Jonas Holmstedt företrädde säljaren.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026