Uppdrag

Vinge företräder i försäljning av vård- och omsorgsföretaget Partnergruppen

30 mars 2010

Vinge företräder Grothbolagen LAECA i samband med försäljning av Partnergruppen till Svenska Specialistpsykiatrigruppen. Partnergruppen arbetar inom psykiatrisk vård/omsorg för vuxna och äldre i Skåne, Småland och Västra Götaland.

Delägare Henrik Ossborn tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford och Jonas Holmstedt företrädde säljaren.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026