Uppdrag

Vinge företräder i försäljning av vård- och omsorgsföretaget Björkviksgruppen

3 september 2009

Vinge företräder Jan Hansson i samband med försäljning av Björkviksgruppen till private equity fonden Valedo. Finansiell rådgivare till säljaren är BolagsRådgivarna. Björkviksgruppen arbetar med individfokuserad avancerad utredning, vård och behandling, rehabilitering, psykiatrisk omvårdnad, utslussning och eftervård av individer med olika typer av allvarliga psykiska funktionsnedsättningar.
 
Delägare Henrik Ossborn tillsammans med bland andra biträdande juristerna Kristian Ford, Lynn Andersson och Anna Bergstrand företrädde säljaren. Finansiell rådgivare till säljaren var BolagsRådgivarna genom Nils Sjöstrand.


 
 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026