Uppdrag

Vinge företräder Human Care HC AB (publ) vid försäljning av Kalea Specialhissar AB

3 januari 2008

Vinge företräder Human Care HC AB (publ) vid försäljning av Kalea Specialhissar AB till Cibes Lift Holding AB. Human Care HC AB (publ) är noterat på OMX Nordiska lista och är verksamt inom hjälpmedelssektorn. Köpeskillingen uppgår till 100 miljoner kronor.
 
Delägare Peter Abrahamsson tillsammans med biträdande juristen Jerker Kjellander företräder Human Care HC AB.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026