Uppdrag

Vinge företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group

5 oktober 2015

Vinge, tillsammans med Latham and Watkins LLP, företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group. Verisure Securitas Direct är en ledande leverantör av uppkopplade hem- och brandlarm och smart funktionalitet för hemmet och företaget. Företagets 1,8 miljoner kunder är fördelade över 13 länder i Europa och Sydamerika. Förvärvet är föremål för sedvanliga regulatoriska villkor och godkännanden.

Vinges team har bestått av delägare Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul och Carl Sander. Delägare Louise Brorsson Salomon och biträdande juristerna Anders Morén och Linn Adelwald biträder i finansieringen av transaktionen.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026