Uppdrag

Vinge företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group

5 oktober 2015

Vinge, tillsammans med Latham and Watkins LLP, företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group. Verisure Securitas Direct är en ledande leverantör av uppkopplade hem- och brandlarm och smart funktionalitet för hemmet och företaget. Företagets 1,8 miljoner kunder är fördelade över 13 länder i Europa och Sydamerika. Förvärvet är föremål för sedvanliga regulatoriska villkor och godkännanden.

Vinges team har bestått av delägare Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul och Carl Sander. Delägare Louise Brorsson Salomon och biträdande juristerna Anders Morén och Linn Adelwald biträder i finansieringen av transaktionen.

Relaterat

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025