Uppdrag

Vinge företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group

5 oktober 2015

Vinge, tillsammans med Latham and Watkins LLP, företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group. Verisure Securitas Direct är en ledande leverantör av uppkopplade hem- och brandlarm och smart funktionalitet för hemmet och företaget. Företagets 1,8 miljoner kunder är fördelade över 13 länder i Europa och Sydamerika. Förvärvet är föremål för sedvanliga regulatoriska villkor och godkännanden.

Vinges team har bestått av delägare Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul och Carl Sander. Delägare Louise Brorsson Salomon och biträdande juristerna Anders Morén och Linn Adelwald biträder i finansieringen av transaktionen.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025