Uppdrag

Vinge företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group

5 oktober 2015

Vinge, tillsammans med Latham and Watkins LLP, företräder Hellman & Friedman vid förvärv av Bain Capitals ägarandel i Securitas Direct Verisure Group. Verisure Securitas Direct är en ledande leverantör av uppkopplade hem- och brandlarm och smart funktionalitet för hemmet och företaget. Företagets 1,8 miljoner kunder är fördelade över 13 länder i Europa och Sydamerika. Förvärvet är föremål för sedvanliga regulatoriska villkor och godkännanden.

Vinges team har bestått av delägare Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul och Carl Sander. Delägare Louise Brorsson Salomon och biträdande juristerna Anders Morén och Linn Adelwald biträder i finansieringen av transaktionen.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026