Uppdrag

Vinge företräder Harvey Nash Plc vid förvärvet av Alumni AB

23 maj 2007

Alumni AB är rankat som ledande inom "Executive Search" och konsulttjänster för strategiskt ledarskap i Sverige av Affärsvärlsden. Genom förvärvet av Alumni AB med kontor i Stockholm, Malmö och Göteborg expanderar Harvey Nash sin europeiska verksamhet i den snabbt växande skandinaviska marknaden med ytterligare tillväxt i Norden planerad.

Harvey Nash företräddes av David Aversten och ansvarig delägare Lena Almefelt samt bland annat Christine Andersen, Erik Plith, Nina Farahi och Fredrik Gustavsson.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025