Uppdrag

Vinge företräder Hansa Medical i samband med riktad nyemission

Styrelsen för Hansa Medical har beslutat att genomföra en riktad nyemission, varigenom Hansa Medical tillförs cirka 453 miljoner kronor / 50 miljoner USD före emissionskostnader.

Emissionen riktas till ett antal utvalda internationella och svenska institutionella investerare samt investerare som är specialiserade på life science, på grundval av en accelererad bookbuilding process genomförd av Cowen, RBC Capital Markets och Skandinaviska Enskilda Banken.

Hansa Medical är ett biopharma-bolag som utvecklar innovativa immunmodulerande enzymer för behandling i samband med transplantation och akuta autoimmuna sjukdomar. Bolagets läkemedelskandidat imlifidase (IdeS), ett enzym som eliminerar IgG-antikroppar, är i sen klinisk utvecklingsfas för behandling av njurtransplantationspatienter, med betydande potential även vid transplantation av andra organ och vävnader samt akuta autoimmuna sjukdomar.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman, Joakim Hagberg och Edin Agic.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026