Uppdrag

Vinge företräder grundarna och befintliga ägare i samband med Altors investering i det globala modehuset Totême

21 maj 2021 M&A

Vinge företräder grundarna och de övriga aktieägarna i samband med Altor Fund V:s investering i det globala modehuset Totême. Grundarna kommer att förbli majoritetsägare och fortsätta i sina nuvarande roller i utvecklingen av Totême. Altor kommer att stödja grundarna och företaget på dess fortsatta internationella tillväxtresa.

Totême grundades i New York 2014 av Elin Kling och Karl Lindman, och är ett snabbväxande modevarumärke inom modern lyx, känt för sina ikoniska uniforms. Bolaget har sitt huvudkontor i Stockholm, och försäljningen fördelas jämnt mellan Asien, Nordamerika och Europa med en övervägande online-närvaro via sin egen webbshop samt online-återförsäljare.

Vinges team bestod av Jonas Bergström, Karl Klackenberg och Hannah Kajlinger (M&A) samt Viktoria Owetz Leyva (VDR-specialist).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026