Uppdrag

Vinge företräder grundare vid försäljning av Draftit-gruppen till Visma

3 april 2020 M&A

Vinge företräder grundarna av Draftit i samband med deras försäljning av Draftit-gruppen till Visma Sverige Holding AB ("Visma").

Draftit erbjuder molnbaserade verktyg för lag- och regelefterlevnad inom områdena HR, lön, GDPR, skola och social omsorg. Företaget har drygt 3 000 kunder och har blivit listade som ett av “Veckans Affärers Superföretag” åtta av de tio senaste åren.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Carl Sander, Stina Bengtsson, Jessica Öijer och Jasmina Skandrani.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025