Uppdrag

Vinge företräder grundare vid försäljning av Draftit-gruppen till Visma

3 april 2020 M&A

Vinge företräder grundarna av Draftit i samband med deras försäljning av Draftit-gruppen till Visma Sverige Holding AB ("Visma").

Draftit erbjuder molnbaserade verktyg för lag- och regelefterlevnad inom områdena HR, lön, GDPR, skola och social omsorg. Företaget har drygt 3 000 kunder och har blivit listade som ett av “Veckans Affärers Superföretag” åtta av de tio senaste åren.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Carl Sander, Stina Bengtsson, Jessica Öijer och Jasmina Skandrani.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026