Uppdrag

Vinge företräder GMT Communications Partners vid försäljning av Docu Nordic

8 september 2014

Vinge företräder GMT Communications Partners i samband med försäljning av Docu Nordic till Segulah. DOCU Nordic är den ledande databas- och tjänsteleverantören till den nordiska bygg-branschen och förser kunder med affärskritisk projekt- och produktinformation. DOCU Nordic har kontor i Ljusdal, Hudiksvall, Sveg och Täby i Sverige, Moss och Sandvika i Norge, Espoo i Finland och Rødovre i Danmark. Bolaget har ca. 320 an-ställda och 2013 hade bolaget en omsättning på 315 miljoner kronor.

Vinges team har bestått av delägare Daniel Rosvall tillsammans med projektledare Matthias Pannier och biträdande juristerna Sofie Bjärtun och Maria Dahlin.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025