Uppdrag

Vinge företräder Gasum i förvärv av Swedish Biogas International

5 januari 2017

Vinge företräder Gasum Oy i samband med förvärvet av 100% av aktierna i Swedish Biogas International AB vars verksamhet huvudsakligen består av produktion och försäljning av biogas. I och med köpet blir Gasum den största producenten av biogas i Norden. Förvärvet innebär att Gasum indirekt tar över ägandet av biogasanläggningar i Jordberga, Katrineholm, Lidköping och Örebro, en majoritetsandel av en biogasanläggning i Västerås samt 50 procent av en biogasanläggning i Vadsbo.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren och Gustav Tengblad.

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026