Uppdrag

Vinge företräder Gambro vid försäljningen av Gambro Healthcare

10 maj 2007

Vinge företräder Gambro vid försäljningen av Gambro Healthcare till Bridgepoint. Försäljningen av Gambro Healthcare ingick i den plan som implementerades då Investor och EQT förvärvade Gambro i juni 2006. Försäljningen förutsätter ett godkännande från  EU-kommissionen innan den kan avslutas.
 
Ansvarig delägare är Fredrik von Baumgarten tillsammans med de biträdande juristerna Tuula Tallavaara, Ulrich Ziche, Marion Ehman och Martin Hall. På finanssidan företräds Gambro av Fabian Ekeblad tillsammans med Ann Bokinge och Hanna Fanning.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026