Uppdrag

Vinge företräder Fyndiq i samband med Northzones och Industrifondens investering.

7 november 2014

Vinge företräder Fyndiq i samband med att bolaget tar in 150 miljoner kronor från Northzone och Industrifonden. Fyndiq (www.fyndiq.se) är ett fyndvaruhus på nätet som förbinder e-handlare och konsumenter. Sedan bolaget grundades i 2010, har Fyndiq hjälpt tusentals e-handlare att sälja sina produkter till miljontals konsumenter. 

Delägare Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Joacim Rydergård, Gustav Jönsson, Ulrika Anderson och Andrea Jägerstad och projektassistenten Pernilla Warg företräder Fyndiq.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026