Uppdrag

Vinge företräder Fortum vid försäljning av Arvika Fjärrvärme

8 juli 2010

Vinge företräder Fortum vid försäljningen av sin andel i Arvika Fjärrvärme AB till Arvika Stadshus AB, som därmed blir ensam ägare i bolaget. Slutligt övertagande av verksamheten beräknas ske den 1 oktober.

Arvika Fjärrvärme AB startades år 1996 av Fortum Värme och Arvika Stadshus AB. Sedan dess har fjärrvärmeverksamheten utvecklats till att bli mycket energieffektiv och miljöriktig. Närmare nittio procent av insatsenergin är biobränslen i Lyckeverket där huvuddelen av värmeproduktionen sker.
 
Vinges team bestod av delägaren Johan Göthberg och biträdande juristen Johan Norström.

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025