Uppdrag

Vinge företräder fonder förvaltade av Triton i samband med förvärv

30 april 2018 Bank och finans

Vinge företräder fonder förvaltade av Triton i samband med förvärv av det privatägda bolaget Mark & Energibyggarna i Göteborg AB, ett tilläggsförvärv till sitt portföljbolag Akeab.

Mark & Energibyggarna är en framgångsrik leverantör av tjänster inom anläggningsbyggnation i Göteborgsområdet. Mark & Energibyggarna ansluter sig till KEWAB and Akeab som ett nytt systerbolag i en infrastrukturgrupp, fokuserad på anläggnings- och entreprenadarbeten, ägd av Triton och ledningarna i respektive bolag.

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Oscar Rydén, Johanna Wiberg och Michaela Cronemyr. Delägare Albert Wållgren och biträdande juristerna Linn Adelwald och Sara Osman biträdde avseende finansieringsfrågor. Delägare Marcus Glader och biträdande juristerna Xandra Ståhlberg och Fredrika Hjelmberg biträdde med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026