Uppdrag

Vinge företräder fonder förvaltade av Stirling Square Capital Partners

25 augusti 2010

Vinge har företrätt fonder förvaltade av Stirling Square Capital Partners med de svenska aspekterna av köpet av Environmental Solutions Europe Holding B.V. (ESEH) från OTTO Group.

ESEH är en ledande aktör inom miljörelaterade produkter och tjänster. Bland annat designar och utvecklar de avfallscontainrar och återvinningssystem. ESEH har 900 anställda och verkar i dagsläget i ett tjugotal länder. Stirling Square planerar att expandera ESEH:s geografiska närvaro genom lansering av nya produkter och servicetjänster.

Vinges team bestod bland annat av Christina Kokko, Maria-Pia Midenbäck-Hope, Sarah Khalil och Paul Dali.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026