Uppdrag

Vinge företräder flygplatsoperatören Abertis i försäljningen av Stockholm Skavsta Flygplats

25 juli 2013

Vinge företräder den spanska flygplatsoperatören Abertis Infraestructuras S.A. i samband med försäljning av det brittiska dotterbolaget TBI och dess dotterbolag Stockholm Skavsta Flygplats AB. Stockholms Skavsta Flygplats säljs tillsammans med flygplatserna i Belfast och Orlando Sanford (Florida) flygplatsterminal samt TBI’s övriga managementverksamhet vid flyplatser i USA, till den nordamerikanska flygplatsoperatören ADC & HAS Airports Worldwide. Stockholm Skavsta Flygplats är Sveriges trejde största flygplats med cirka 2,5 miljoner passagerare per år. Flygplatsen har ägts av Abertis sedan 2005. Nyköpings kommun kvarstår som aktieägare med ett innehav om 9,9% av aktierna i Stockholm Skavsta Flygplats AB. Transaktionen är villkorad av konkurrensmyndigheters och övriga berörda myndigheters godkännande.

Delägare MIchael Wigge tillsammans med bland andra biträdande juristerna Paul Dali (M&A), Johan Cederblad (fastighetsrätt och miljörätt) samt Åsa Gotthardsson (arbetsrätt och pensioner) företräder Abertis i försäljningen.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026