Uppdrag

Vinge företräder Fjärde AP-fonden vid försäljning av aktier i Dombron

4 april 2011

Vinge företräder Fjärde AP-fonden vid försäljning av hälften av aktierna i Dombron Intressenter AB till AMF. I samband med affären köper Dombron fem fastigheter i Västerås med 810 lägenheter för cirka 400 miljoner kronor av AMF. Dombron är en av Sveriges största ägare och förvaltare av bostadsfastigheter. Vid årsskiftet ägde bolaget bostadsfastigheter till ett värde av sex miljarder kronor. Beståndet är koncentrerat till Uppsala, Stockholm, Halmstad och Göteborg.

Delägare Patrick Forslund tillsammans med biträdande juristen Anders Frick företräder Fjärde AP-fonden. Delägare Johan Karlsson och biträdande juristen Emil Fahlén Godö biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

 

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025