Uppdrag

Vinge företräder Fjärde AP-fonden vid försäljning av aktier i Dombron

4 april 2011

Vinge företräder Fjärde AP-fonden vid försäljning av hälften av aktierna i Dombron Intressenter AB till AMF. I samband med affären köper Dombron fem fastigheter i Västerås med 810 lägenheter för cirka 400 miljoner kronor av AMF. Dombron är en av Sveriges största ägare och förvaltare av bostadsfastigheter. Vid årsskiftet ägde bolaget bostadsfastigheter till ett värde av sex miljarder kronor. Beståndet är koncentrerat till Uppsala, Stockholm, Halmstad och Göteborg.

Delägare Patrick Forslund tillsammans med biträdande juristen Anders Frick företräder Fjärde AP-fonden. Delägare Johan Karlsson och biträdande juristen Emil Fahlén Godö biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025