Uppdrag

Vinge företräder Finanzero i samband med kapitalanskaffning

5 april 2018

Vinge företräder Finanzero i samband med att bolaget tar in nytt kapital om totalt cirka 30 miljoner kronor genom en riktad nyemission.

Bolaget är verksamt på den brasilianska marknaden med den digitala låneplattformen FinanZero, som hjälper besökarna att jämföra lånevillkor från olika banker. Likviden avses bland annat användas för vidare expansion.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Sofie Bjärtun, Ramin Baradaran och Hampus Olsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026