Uppdrag

Vinge företräder Fidelio Capital vid förvärv av Djursjukhus

4 november 2011

Vinge företräder investeringsbolaget Fidelio Capital AB vid förvärvet av Stockholms Regionsjukhus. Västra Djursjukhuset i Göteborg och Falu Djursjukhus. I och med förvärven bildas den första större aktören på marknaden i Sverige. Den nya djursjukhusgruppen vårdar ca 100.00 husdjur per år med en omsättning på ca 250 miljoner.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Maria-Pia Hope, Alex Miler, Robin Dangoor, Gustav Jönsson, Kristin Bernhardtson, Moa Bergsten och Åsa Gotthardson.

Relaterat

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026