Uppdrag

Vinge företräder Fidelio Capital i samband med förvärvet av Kyon AG

30 juni 2019 Bank och finans M&A

Vinge har företrätt Fidelio Capital i samband med förvärvet av Kyon AG, ett Schweiziskt bolag som arbetar med utveckling av proteser för husdjur.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Johanna Wiberg, Manne Bergström och Fredric Reissmüller (M&A/Corporate) samt Albert Wållgren, Anna Åhlberg och Jolinn Uhlin (Banking & Finance).

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025