Uppdrag

Vinge företräder Fidelio Capital i samband med förvärvet av BioMedtrix

18 mars 2020 M&A

Vinge har företrätt Fidelio Capital i samband med förvärvet av BioMedtrix, LLC. BioMedtrix är ett ledande bolag inom ortopediska implantat och instrument för veterinärindustrin.

Bolaget är baserat i New Jersey, USA, och säljer sina produkter till över 35 marknader världen över.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström och Manne Bergström.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026