Uppdrag

Vinge företräder Europart i förvärvet av Trailereffekter och LVD Lastvagnsdelar från Axel Johnson International

Vinge har företrätt Europart, som är en tysk leverantör av reservdelar för industrifordon ägd av PE-bolaget Triton sedan 2011, i samband med förvärvet av Trailereffekter och LVD Lastvagnsdelar från Axel Johnson International. De två förvärvade bolagen är distributörer av reservdelar för tunga fordon.
 
Europart avser med transaktionen att öka sin marknadsnärvaro i Sverige, där bolaget för närvarande har sex kontor. Europarts årliga omsättning uppgår till MEUR 412 och bolaget har 1.600 anställda. Trailereffekter och LVD har 16 kontor runtom i Sverige, en årlig omsättning uppgående till MSEK 264 och 93 anställda.
 
Avtalet avseende förvärv av aktier i Trailereffekter AB och LVD Lastvagnsdelar Svenska AB av Europart i Sverige AB (ett dotterbolag till Europart Holding GmbH) ingicks den 29 januari. Transaktionen förväntas fullgöras i mars 2016, efter godkännande från svenska konkurrensmyndigheten.
 
Vinges team bestod av bland andra delägarna Christina Kokko och Johan Göthberg tillsammans med biträdande juristen Louise Nordkvist (M&A), delägaren Marcus Glader och biträdande juristerna Helena Höök och Johanna Bjurling (konkurrensrätt), samt biträdande juristerna Anna Lonergan (fastighetsrätt), Karin Isacson (arbetsrätt), Mathilda Persson (IT) och Tomas Forsgren (IP).

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026