Uppdrag

Vinge företräder EuroFlorist i förvärvet av eFlorist

25 maj 2010

Vinge företräder Litorinas portföljbolag EuroFlorist i samband med förvärvet av det engelska bolaget eFlorist, ett av Storbritanniens ledande blomsterförmedlingsföretag. I och med förvärvet förstärker EuroFlorist det största floristnätverket utanför Nordamerika och befäster sin marknadsledande position i Europa.

Delägare Johan Winnerblad företräder EuroFlorist.

Relaterat

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026

Vinge biträder Zengun vid emission av obligationer om SEK 750 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Zengun Group AB (publ) vid dess emission av seniora säkerställda obligationer om SEK 750 miljoner (inom en ram om SEK 1,500 miljoner) och med bolagets parallella frivillig förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
20 februari 2026

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026