Uppdrag

Vinge företräder EuroFlorist i förvärvet av eFlorist

25 maj 2010

Vinge företräder Litorinas portföljbolag EuroFlorist i samband med förvärvet av det engelska bolaget eFlorist, ett av Storbritanniens ledande blomsterförmedlingsföretag. I och med förvärvet förstärker EuroFlorist det största floristnätverket utanför Nordamerika och befäster sin marknadsledande position i Europa.

Delägare Johan Winnerblad företräder EuroFlorist.

Relaterat

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025