Uppdrag

Vinge företräder Epsilons ägare Danir vid Epsilons samgående med ÅF

18 oktober 2012

Vinge företräder Dan Olofssons bolag Danir i samband med att dotterbolaget Epsilon går samman med ÅF. Samgåendet kommer att genomföras genom att ÅF förvärvar samtliga aktier i Epsilon från Danir. Samgåendet motiveras av en stark industriell logik då ÅF och Epsilon i stora delar har en gemensam kultur och kompletterar varandra väl vad avser teknisk expertis, tjänsteerbjudande, kundbas och geografisk täckning. Den nya ÅF-koncernen skulle under de senaste tolv månaderna ha haft en årsomsättning om cirka 7,8 miljarder kronor.

Köpeskillingen består av en initial köpeskilling om cirka 1 700 miljoner kronor (enterprise value), bestående av kontant betalning om 850 miljoner kronor och 5 985 915 nyemitterade B-aktier i ÅF. Dessutom tillkommer en tilläggsköpeskilling som maximalt kan uppgå till 1 100 miljoner kronor. Transaktionens genomförande är villkorad av godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter samt godkännande från extra bolagsstämma i ÅF som kommer att hållas den 19 november 2012.

Vinge företräder Danir genom delägarna Peter Oscarsson, Jesper Ottergren, Pär Remnelid och biträdande juristen Karolina Tjärnberg Jansson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025