Uppdrag

Vinge företräder Epsilons ägare Danir vid Epsilons samgående med ÅF

18 oktober 2012

Vinge företräder Dan Olofssons bolag Danir i samband med att dotterbolaget Epsilon går samman med ÅF. Samgåendet kommer att genomföras genom att ÅF förvärvar samtliga aktier i Epsilon från Danir. Samgåendet motiveras av en stark industriell logik då ÅF och Epsilon i stora delar har en gemensam kultur och kompletterar varandra väl vad avser teknisk expertis, tjänsteerbjudande, kundbas och geografisk täckning. Den nya ÅF-koncernen skulle under de senaste tolv månaderna ha haft en årsomsättning om cirka 7,8 miljarder kronor.

Köpeskillingen består av en initial köpeskilling om cirka 1 700 miljoner kronor (enterprise value), bestående av kontant betalning om 850 miljoner kronor och 5 985 915 nyemitterade B-aktier i ÅF. Dessutom tillkommer en tilläggsköpeskilling som maximalt kan uppgå till 1 100 miljoner kronor. Transaktionens genomförande är villkorad av godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter samt godkännande från extra bolagsstämma i ÅF som kommer att hållas den 19 november 2012.

Vinge företräder Danir genom delägarna Peter Oscarsson, Jesper Ottergren, Pär Remnelid och biträdande juristen Karolina Tjärnberg Jansson.

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025